Sklep kruszyna.net Wrocław

W jaki sposób stosować prawidłowo sznurek murarski?

W jaki sposób stosować prawidłowo sznurek murarski?

Murowanie ścian jest zadaniem, które wymaga naprawdę dużej wiedzy i doświadczenia. Prace, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo prosto, w realnym świecie są nieco bardziej skomplikowane. Aby móc poprawnie wykonać murowanie potrzebna jest praktyka zawodowa, fachowa wiedza, wysokiej jakości materiały oraz odpowiednie narzędzia. Warto pamiętać, że to, w jaki sposób zostały wymurowane ściany, warunkuje ich stabilność, a co za tym idzie, stabilność całej konstrukcji przez kolejne lata.

Jak powinno wyglądać murowanie ze sznurkiem murarskim?

Nawet jeżeli prace murarskie zostały zlecone firmie budowlanej, warto mieć wiedzę na temat tego, jak powinno przebiegać prawidłowo wykonane murowanie. Dzięki temu w razie pojawienia się jakiegokolwiek błędu w sztuce można wychwycić to od razu i zlecić poprawki. Pierwszym krokiem prac murarskich jest zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią. Do tego celu wykorzystuje się specjalną papę izolacyjną. Dzięki niej fundament jest chroniony przed nadmierną wilgocią.

Na tak przygotowanej izolacji można układać bloczki betonowe. Pierwszą warstwę ściany najczęściej osadza się na standardowym spoiwie cementowym. Na tym etapie ogromnie ważne jest, aby ściana była idealnie wyrównana na płaszczyźnie poziomej. Właśnie w tym celu wykorzystuje się sznurek murarski. Jest on jednym z najczęściej wykorzystywanych i najistotniejszych elementów wyposażenia każdego murarza. Chociaż poziom może być wyznaczany również za pomocą poziomicy, sznurek jest najbardziej pewnym sposobem na sprawdzenie poziomu ścian.

Jak prawidłowo zamocować sznur murarski?

Warto pamiętać, że sznurek wykorzystywany do murowania powinien być odpowiedniej jakości. Dzięki temu nie uszkodzi się on i nie rozerwie podczas prac murarskich. Za słaby sznurek, podatny na uszkodzenia może generować duże straty czasu, ponieważ konieczne jest ponowne naciąganie go i wyznaczanie poziomu. Co około 5 metrów sznur murarski powinien być wspierany chwilowo za pomocą cegieł z klinkami położonymi na sucho. Kliniki w cegłach naśladują grubość spoin.

Sznur murarski powinien zostać naciągnięty przy licu zewnętrznym dopiero co powstałej warstwy muru w odległości około 2 mm od górnej krawędzi danej warstwy. Należy go umieścić w taki sposób, aby podłoże sznura wskazywało górną płaszczyznę ułożonych bloczków betonowych, cegły lub pustaka. W większości przypadków sznurki murarskie mocuje się za pomocą gwoździ poprzez wbicie w spoinę poziomą przy narożnikach budynku. Niektórzy murarze zawiązują sznur wokół cegieł.

Jak jeszcze można prawidłowo użytkować sznurek murarski i jak wyglądają dalsze prace?

Inną metodą mocowania sznura murarskiego jest przymocowanie go do klamry. Ostro zakończoną końcówkę klamry umieszcza się w spoinie poniżej warstwy układanej. Krótsze ramię opiera się o cegły. Na nim też mocuje się sznur murarski. Warto pamiętać o tym, aby odpowiednio mocno go naciągnąć. Poprzez obrót klamry wokół dolnego ramienia można przestawić górne ramię wraz ze sznurem i umieścić je o warstwę cegieł wyżej. Wśród metod mocowania sznurka murarskiego znaleźć można również pomysł umieszczenia go w miękkiej zaprawie, bez wbijania gwoździ. Po zakończonej pracy można wygodnie wyjąć sznurek bez żadnych narzędzi.

Po ułożeniu pierwszej warstwy ścian do sznurka należy poczekać aż materiał się zwiąże. Następnie przystępuje się do murowania tak zwanej zakładki, z odpowiednim przesunięciem cegieł, pustaków czy bloczków betonowych względem siebie. W większości przypadków różnica wynosi około 0,4 wysokości pojedynczego elementu. Należy zwrócić uwagę również na lokalizację drzwi i okien. W momencie, kiedy wznoszona ściana wzniesie się ponad górny poziom okien, należy wykonać nadproża.

Jak widać, prace związane z murowaniem wymagają odpowiedniej wiedzy i prawidłowej kolejności działań. Zastosowanie tak prostego narzędzia, jakim jest sznurek murarski, pozwoli na prawidłowe wykonanie prac bez konieczności ciągłego sprawdzania poziomu za pomocą poziomicy. Sznurki murarskie wykorzystuje się również do wytyczania powierzchni działki czy określonego obszaru, w którym zaplanowane są różnego rodzaju prace. Trwały sznurek murarski może być wykorzystywany na różne sposoby, a wszystko zależy od aktualnego zapotrzebowania.

Wróć do bloga