Różne narzędzia pomiarowe stosowane w budownictwie i nie tylko

Narzędzia pomiarowe to urządzenia służące do dokonywania pomiarów samodzielnie. Możliwe jest wykorzystanie jednego urządzenia mierniczego lub całego układu pomiarowego. Jeszcze do niedawna wykorzystywane były głównie narzędzia analogowe – dziś coraz częściej stosuje się specjalistyczne urządzenia pomiarowe, dzięki którym pomiary przebiegają szybciej i są dokładniejsze.
W naszym asortymencie dostępne są zarówno narzędzia miernicze budowlane, jak i warsztatowe – oferujemy sprzęt dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Do narzędzi pomiarowych zaliczamy:
- Miarki – dostępne są miarki do 10 m oraz większe długości. Są to taśmy zwijane wykonane ze stali lub tworzyw sztucznych. Krótkie miarki do 3 m to składane odcinki połączone ze sobą skuwką.
- Suwmiarki – wyróżniamy suwmiarki elektryczne, noniuszowe i zegarowe. Standardowy przedział suwmiarek wynosi od 0 do 150 mm, ale dostępne są także suwmiarki o większym zakresie pomiarowym.
- Głębokościomierze – umożliwiają dokonywanie pomiarów głębokości obiektów, otworów i szczelin oraz głębokości w wodzie.
- Kątowniki – służą do precyzyjnego wyznaczania kątów. Wyróżniamy kątowniki murarskie i stolarskie.
- Poziomice – służą do wytyczania pionu i poziomu. Klasyczne poziomice to podłużne elementy wyposażone w libelek, a bardziej zaawansowane modele pozwalają na odczyt elektroniczny. Bardzo precyzyjne i komfortowe w użytkowaniu są poziomice laserowe, które służą do precyzyjnego wytyczania pionów, poziomów i skosów oraz dokonywania pomiarów pod różnymi kątami i na różnych wysokościach, w zależności od zasięgu urządzenia.
Dostępne w naszym asortymencie we Wrocławiu narzędzia można podzielić na urządzenia z odczytem analogowym i elektronicznym. Sprzęt pomiarowy w ogólnej klasyfikacji dzieli się także na detektory, mierniki, rejestratory i charakterografy.
Urządzenia pomiarowe niezbędne w każdej skrzynce narzędziowej
Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek prace budowlane bez poręcznej i kompaktowej miarki. Dostępne są modele dla majsterkowiczów oraz profesjonalistów. Miarki pozwalają na rozwinięcie miernika na określoną długość poprzez założenie blokady. Odblokowanie miarki powoduje zwinięcie, a więc jest to niezwykle łatwe i bardzo przydatne urządzenie. Miarki z funkcją zwijania na końcu mają zaczep, a sztywna taśma pozwala na dokonywanie dokładnych pomiarów dużych elementów nawet przez jedną osobę.
Zamiast klasycznej miarki budowlańcy coraz częściej wykorzystują urządzenia laserowe, które umożliwiają wyznaczanie linii prostej w pionie lub w poziomie dzięki laserowej wiązce. Z użyciem poziomicy laserowej możliwy jest dokładny pomiar ścian zewnętrznych budynków – standardowe urządzenia mają zasięg do 20 m, a poziomice z detektorami można stosować nawet na odległościach kilkuset metrów.
Do wyznaczania kątów prostych służą kątowniki – są to niezbędne urządzenia przy wznoszeni ścian. Do wyznaczania linii prostych na ścianach i sufitach oraz podłogach służą także narzędzia do trasowania. Z użyciem takich narzędzi możliwe jest wyznaczenie linii i punktów, według których następnie odbywa się obróbka.
Do precyzyjnych pomiarów wielkości geometrycznych, czyli szerokości i grubości otworów i elementów służą suwmiarki, a wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka precyzja, stosuje się mikrometry, które gwarantują dokładność pomiarów na poziomie 0,01 mm – w przypadku suwmiarek jest to 0,1 mm. Wyróżniamy mikrometry wewnętrzne, zewnętrzne i elektroniczne. Mikrometry produkowane są w zakresach pomiarowych co 25 mm. Z kolei suwmiarki dzielą się na noniuszowe, czyli analogowe, które są najtańsze, ale także najmniej dokładne. Większą precyzję gwarantują suwmiarki zegarowe wyposażone w czujnik zegarowy i zębatki na prowadnicy oraz suwmiarki cyfrowe z liniałem pojemnościowym i elektronicznym wyświetlaczem.