Sklep kruszyna.net Wrocław

Jakie rodzaje łomów wyróżniamy?

Jakie rodzaje łomów wyróżniamy?

Łom jest narzędziem wykorzystywanym głównie do prac demontażowych i jest niezbędny na każdym placu budowy. Z użyciem łoma w łatwy i szybki sposób można także usunąć gwoździe z desek. Klasyczny łom jest metalowym prętem z dwoma różnymi zakończeniami.

Z jednej strony końcówka jest spłaszczona a z drugiej zaokrąglona. Dzięki charakterystycznemu kształtowi łom świetnie sprawdza się do podważania, a mechanizm dźwigni zwielokrotnia siłę nacisku. Łomy różnią się pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane. Wyróżniamy:

  • Łomy ze stali narzędziowej;
  • Łomy ze stali hartowanej;
  • Łomy ze stali nieiskrzącej;
  • Łomy ze stali wysokowęglowej;
  • Łomy ze stali sprężynowej.

Z kolei podstawowy podział łomów ze względu na zastosowanie wygląda następująco:

  • Łom uniwersalny – do majsterkowania i hobbystycznych napraw. Łom zwykle ma długość od 30 do 80 cm;
  • Łom ciesielski – cechuje się dużym katem wygięcia ramienia, a końcówka jest dostosowana do wyciągania gwoździ ciesielskich, które zwykle mają niezbyt duże łby. Długość łoma ciesielskiego mieści się w zakresie do 30 do 100 cm;
  • Łom brukarski – masywny i ciężki wyważnik nazywany także imakiem brukarskim. Świetnie sprawdza się do podważania ciężkich płyt betonowych;
  • Łom budowlany – największy i najwytrzymalszy spośród wszystkich łomów. Długość łomu budowlanego może sięgać aż 160 cm.

Na użytek domowy można wybrać łom uniwersalny ze stali narzędziowej lub hartowanej, a pozostałe rodzaje łomów doskonale sprawdzają się w różnych zastosowaniach profesjonalnych — warte uwagi są zwłaszcza łomy Bellota i łomy Kapriol. Dostępne są także łomy cynkowane i lakierowane, odporne na korozję i idealne do użytku w wilgotnych środowiskach.

Zastosowanie łomów

Metalowe łomy to podstawowe narzędzie podczas każdej rozbiórki i demontażu. Z użyciem łoma można usuwać stare panele, boazerię, zamki, okna, framugi oraz futryny i różne okładziny ścienne. Łomy są niezastąpione przy rozbieraniu szalunków i wyciąganiu gwoździ ze starych desek. Łom może posłużyć także do wbijania gwoździ. Dzięki specyficznej konstrukcji łom zwielokrotnia siłę ludzkich rąk, a prace przebiegają szybciej i sprawniej. Z użyciem łoma można w łatwy i szybki sposób podważać ciężkie elementy, na przykład krawężniki przy rozbieraniu tarasu z kostki brukowej.

Najmniejsze łomy nazywane są łapkami do gwoździ i świetnie sprawdzają się także do wyciągania bardzo głęboko osadzonych gwoździ oraz do rozdzielania różnych elementów z drewna. Łomy charakteryzują się ogromną wytrzymałością – nie ulegają deformacjom oraz zachowują swój pierwotny kształt pomimo intensywnej eksploatacji i dużych sił nacisku. Do zastosowań profesjonalnych warto wybierać masywne łomy o średnicy co najmniej 24 mm. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest łom oraz dokładnie przyjrzeć się kształtowi końcówki.

Czym różni się łom od przecinaka?

Przecinaki są jednostronnie zaostrzonymi prętami o regularnym kształcie zbudowanymi z głowicy, ostrza i szkieletu. Służą do kucia i przecinania różnych materiałów poprzez uderzenia młotem w tępą końcówkę. Przecinaki podobnie jak łomy mogą mieć różne kształty i wielkości. Jest to narzędzie niezbędne przy pracach rozbiórkowych oraz budowlanych. Przecinaki świetnie sprawdzają się do skuwania tynku i płytek ceramicznych oraz znajdują zastosowanie w wielu pracach dekarskich, blacharskich oraz w branży motoryzacyjnej. Przecinak najczęściej wykorzystuje się do przecinania zgrubnego bloczków betonowych i cegieł.

Przecinaki podobnie jak łomy są narzędziami odpornymi na korozję i powstają z różnych gatunków stali. Poszczególne modele różnią się od siebie kształtem ostrej końcówki oraz średnicą pręta. Wraz z przecinakiem warto kupić osłonę, która zabezpieczy dłoń przed przypadkowymi uderzeniami młota.

Wróć do bloga