Sklep kruszyna.net Wrocław

Czym się kierować przy wyborze sznurka murarskiego?

Czym się kierować przy wyborze sznurka murarskiego?

Sznury murarskie, traserskie i różnego rodzaju plecione linki znajdują zastosowanie w pracach budowlanych, w ogrodnictwie, w gospodarstwie domowym, warsztacie, czy garażu i jako liny pomocnicze do wykonywania różnego rodzaju mocowań. Mogą być wykonywane z różnych materiałów w zależności od dedykowanego zastosowania, przy czym nowoczesne sznury produkowane głównie z polietylenu są wyjątkowo uniwersalne.

Umowna nazwa sznurów murarskich

Sznurek murarski to dziś właściwie umowna nazwa sznurów, które są w sprzedaży w sklepach i hurtowniach zajmujących się dystrybucją wszelkiego rodzaju narzędzi i akcesoriów wykorzystywanych głównie w budownictwie i ogrodnictwie. Jeśli szukamy sznurka dekoracyjnego, będziemy go szukać w pasmanterii, a nie w sklepie narzędziowym. Jeśli natomiast szukamy funkcjonalnego sznurków do wykonywania różnych prac i wzmocnień, lin roboczych i pomocniczych, znajdziemy go właśnie w sklepie z narzędziami. Mówimy o umownej nazwie sznurka murarskiego, bo pochodzi ona od bardzo prostego zastosowania do wyznaczania linii prostych na ścianach, a ściany były kiedyś głównie murowane.

Zastosowanie sznurka murarskiego w budownictwie

Zastosowanie sznurka murarskiego w budownictwie jest oczywiście znacznie szersze, bo choć dysponujemy dziś różnymi super nowoczesnymi narzędziami, posługujemy się zaawansowanymi technikami wykonywania pomiarów, wyznaczania dystansów itd., czasem najprostsze rozwiązania – jak wykorzystanie sznurka do wytyczania prostych linii, pionów, czy odległości – są najlepsze. Jeśli na przykład musimy poprowadzić proste linie na podłodze, zaznaczyć, w których miejscach będą przechodziły elementy instalacji, nie musimy sprowadzać na plac budowy zaawansowanej elektroniki.

Zastosowanie sznurka murarskiego w ogrodnictwie i nie tylko

Sznurek murarski sprawdzi się też przy wykonywaniu pomiarów, czy oznaczaniu wytycznych przy pracach ogrodowych. Napinając sznurek między wbitymi w ziemię palikami, możemy zobaczyć wstępny zarys planowanej grządki, czy obrys części projektowanego trawnika, który będzie obłożony od zewnątrz kamieniem. To zastosowanie jak w geodezji. Sznurka murarskiego możemy używać do podwiązywania roślin, tymczasowego połączenia i zabezpieczania prostych akcesoriów, których nie używamy poza sezonem (wszelkie grabie, grabki, łopatki, motyczki, często pałętające się tu i ówdzie, bo choć mają otwory, nie mają swoich wieszaków). A propos zabezpieczeń – sznurki murarskie są na tyle wytrzymałe, że nadają się świetnie do związywania paczek przygotowywanych do transportu.

Jaki sznurek murarski najlepiej wybrać?

Każdy produkt, który sprzedaje się pod nazwą sznurka murarskiego, powinien być z założenia szczególnie odporny na rozciąganie. Wynika to głównie z pierwotnego zastosowania przy pracach murarskich. Sznurek nie powinien się rozciągać, bo to zaburzałoby przygotowywane wytyczne. Nie znajdziemy raczej szerokiej gamy sznurów murarskich od jednego producenta, z których każdy miałby jakieś inne, dedykowane zastosowanie, np. sznur murarski do wyznaczania linii na ścianach wewnątrz budynku, czy sznur murarski do wyznaczania ogrodowych grządek. Sznur murarski dobrej jakości jest uniwersalny. Przy niektórych akcesoriach i materiałach to naprawdę cenne.

Grubość i kolor sznurka murarskiego

Wybierajmy sznurek murarski z oferty takich właśnie materiałów, nie próbujmy szukać zamienników, jak wspomniane sznurki dekoracyjne z pasmanterii, czy sznurki wykorzystywane w krawiectwie do realizowania grubych szwów. Grubość sznura murarskiego nie zawsze ma znaczenie, ale jeśli z założenia będziemy używać go do wykonywania bardzo dokładnych wytycznych, lepiej wybrać cieńszy. Zwróćmy uwagę na kolor. Do podwiązywania roślin, czy ozdobnych elementów w ogrodzie naturalnie najchętniej wybierzemy prawdopodobnie kolor zielony. Do wytyczania grządek na ciemnej ziemi – wyróżniający się, jasny kolor. Paleta kolorów dostępnych sznurów nie jest specjalnie szeroka, bo to materiał funkcjonalny, praktyczny, najczęściej stosowany tymczasowo, który po wykonaniu prac ląduje w koszu.

Wróć do bloga